Oct19
Oct20
Oct21
Oct26
Oct27
Oct28
Nov01
Nov02
Nov03
Nov04
Nov09
Nov10
Nov11
Nov17
19:30

LETH

AIR

19:45

NCI

STAB

Nov18
16:45

NCI

SHPK

12:30

AIR

CGYW

Nov23
20:00

RMR

AIR

Nov24
18:00

PCS

LLYD

19:30

RD

AIR

20:00

LETH

RMR

Nov25
10:30

PCS

LLYD

13:45

RD

LETH

Nov30
20:15

EDM

NCI

Dec01
13:00

CGYW

RD

17:30

CGYR

PCS

15:00

AIR

LETH

19:45

NCI

STAB

20:00

LLYD

SHPK

Dec02
11:45

STAB

EDM

13:45

CGYW

LETH

15:30

NCI

LLYD

15:30

AIR

RMR

17:00

CGYR

RD

Dec07
19:45

AIR

RD

20:15

LLYD

STAB

Dec08
12:15

EDM

SHPK

19:00

RD

CGYR

19:30

CGYW

AIR

19:30

PCS

NCI

Dec09
12:30

CGYR

CGYW

12:30

LLYD

NCI

14:30

PCS

EDM

Dec14
18:45

SHPK

LLYD

19:45

RMR

RD

Dec15
13:30

EDM

LLYD

17:00

STAB

NCI

11:45

CGYW

RD

19:30

CGYR

AIR

Dec16
16:45

CGYR

CGYW

15:00

RMR

LETH

14:30

NCI

SHPK

Jan04
20:00

CGYW

AIR

Jan05
14:00

EDM

SHPK

16:45

CGYR

RMR

19:00

RD

CGYW

19:30

LETH

AIR

19:30

STAB

PCS

Jan06
10:30

STAB

PCS

13:45

CGYW

CGYR

16:45

RD

RMR

Jan09
19:45

NCI

EDM

20:45

SHPK

STAB

Jan12
12:30

CGYR

RD

13:15

NCI

LLYD

17:30

EDM

PCS

19:00

LETH

CGYW

19:30

RMR

AIR

Jan13
12:00

EDM

PCS

15:15

CGYW

RMR

13:30

LETH

RD

13:00

STAB

CGYR

Jan19
17:30

STAB

SHPK

Jan23
19:45

SHPK

EDM

Jan26
17:00

PCS

EDM

18:00

RD

CGYR

15:00

RMR

LETH

14:30

LLYD

STAB

Jan27
12:30

AIR

CGYW

12:30

PCS

NCI

13:00

SHPK

LLYD

13:45

RMR

CGYR

13:45

RD

LETH

Jan29
20:30

EDM

STAB

Feb02
8:00

LETH

PCS

8:30

EDM

CGYR

10:30

RMR

LLYD

11:00

SHPK

RD

13:00

STAB

AIR

13:30

NCI

CGYW

15:30

LLYD

LETH

16:00

EDM

RD

18:00

PCS

AIR

18:30

CGYR

NCI

20:30

STAB

RMR

21:00

CGYW

SHPK

Feb03
8:00

RMR

PCS

8:30

CGYW

EDM

10:30

AIR

LLYD

11:00

CGYR

SHPK

13:00

LETH

STAB

13:30

RD

NCI

Feb08
20:00

CGYR

AIR

Feb09
14:30

LLYD

EDM

16:45

RD

RMR

18:00

LETH

CGYR

19:30

SHPK

NCI

19.45

PCS

STAB

Feb10
11:15

PCS

SHPK

12:30

LLYD

NCI

13:45

RD

CGYW

16:45

LETH

RMR

19:45

STAB

EDM

Feb16
16:45

CGYR

RMR

18:45

SHPK

PCS

15:00

AIR

LETH

19:30

NCI

EDM

Feb17
3:30

STAB

LLYD

12:30

SHPK

PCS

13:45

CGYR

LETH

Mar02
10:00

LLYD

SHPK

18:15

RMR

CGYW

19:30

EDM

NCI

Mar03
13:45

AIR

CGYR

News


Midget Elite, Bantam Elite Seasons kick off

The 2018-19 Alberta Female Hockey League hits full stride this weekend, as the Midget Elite and Bantam Elite seasons kick off Friday and Saturday, respectively.


Photo credit: Two Point Photography and Design

News

Midget AAA Showcase kicks off AFHL season

The 2018-19 Alberta Female Hockey League season officially gets underway tonight (Friday), with the inaugural Midget AAA Showcase Weekend in Edmonton.

AFHL releases 2018-19 schedule

News

AFHL releases 2018-19 schedule

The inaugural Midget AAA Showcase Weekend highlights the 2018-19 Alberta Female Hockey League schedule, which is set to kick off on Friday, October 5.

Photo credit: Two Point Photography and Design

News

2018-19 AFHL Tryout Information

With the 2018-19 Alberta Female Hockey League season approaching, a number of teams have released tryout information for players.

Photo credit: Two Point Photography and Design

News

2018 AFHL Tryout Camp Info

AFHL Teams host Spring Camps to introduce their program to potential players. Players and families get the opportunity to work with the coaches, ask…

Photo credit: Two Point Photography and Design

News

Nearly 50 AFHL graduates commit to Post-Secondary schools

Close to 50 graduating Midget players from the Alberta Female Hockey League will be suiting up for post-secondary teams this fall.

Slash repeat as champions at 2018 Esso Cup

News

Slash repeat as champions at 2018 Esso Cup

The St. Albert Slash became the first team in Esso Cup history to repeat as back-to-back champions, defeating the Saskatoon Stars 2-1 to win…


View More News ›


Midget Elite

The Midget Elite division of the Alberta Female Hockey League is comprised of 12 teams divided into two divisions, North and South.

Teams comprising the North Division are the Lloydminster Elite Steelers, Edmonton Pandas, Grande Prairie PCFAC Storm, Sherwood Park Fury, St. Albert Raiders, and North Central Impact (Leduc).

Teams comprising the South Division are the Calgary Fire White, Calgary Fire Red, Red Deer Sutter Fund Chiefs, Airdrie Lightning, Rocky Mountain Raiders (Okotoks), and Lethbridge Cyclones.